ZNAJDZIEMY, POMIERZYMY, WYJAŚNIMY
Image is not available
Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjno – Projektowych
Image is not available
30 lat na rynku
2200 wykonanych prac geodezyjnych
Image is not available
Arrow
Arrow
PlayPause
Slider

Innowacje techniczne

Home / Innowacje techniczne

Przedsiębiorstwo GEOMIAR od momentu pojawienia się na rynku usług geodezyjnych, stawia sobie za cel świadczenie usług na najwyższym poziomie. Władze firmy wspólnie z pracownikami starają się wykorzystywać najnowsze technologie, pozwalające na efektywniejszą prace geodetów zarówno podczas gromadzenia informacji w czasie prac terenowych jak i usprawnienie procesu opracowywania danych.

Firma posiada bardzo szerokie zaplecze sprzętu geodezyjnego, kilka z nich to:

  • Odbiorniki GPS (pomiary statyczne, RTK, RTN)
  • Tachimetry bezlustrowe (pomiary NP, LNP)
  • Tachimetry klasyczne
  • Niwelatory kodowe
  • Niwelatory optyczne
  • Echosonda Humminbird

Wykorzystujemy sprzęt wiodących producentów takich jak TOPCON, LEICA, TRIMBLE, SOKKIA czy STONEX.

Jako że stawiamy duży nacisk na rozwój technologiczny, nie boimy się korzystać z najnowszych technologii.

Oto kilka z nich:

Skaner wielkoformatowy Zeutschel OS 12000
Ostatnie zainteresowanie usługami polegającymi na cyfryzacji Państwowych Zasobów Geodezyjnych, pozwoliło na zakup profesjonalnego skanera stołowego. Przedstawione urządzenie pozwala na szybkie skanowanie dokumentów, bez obaw że zostaną one uszkodzone.

Ręczny skaner laserowy ZEB-REVO, najnowszy system gromadzenia informacji przestrzennych opracowany przez firmę GeoSLAM. Jest to udoskonalona wersja skanera ZEB1, pozwalająca na niewiarygodnie szybkie tworzenie modelu przestrzennego analizowanego obszaru (tzw. chmura punktów). Obecnie trwają prace związane z oceną przydatności w/w technologii w geodezji.

Przedstawiamy kilka wizualizacji z przeprowadzonych testów:


Widok chmury punktów, siedziba firmy GEOMIAR

 


Widok pracownika firmy GEOMIAR jako chmura punktów

 


Wizualizacja 3D siedziby firmy GEOMIAR

 


Wizualizacja 3D fragmentu osiedla G. Kazimierza Pułaskiego w Jarosławiu (otoczenie firmy GEOMIAR)

 

Fotogrametria niskiego pułapu „DRON”,

Pojęcie fotogrametrii niskiego pułapu w ostatnim czasie zyskało nowe znaczenie, a to za sprawą wzrostu liczby urządzeń i systemów teleinformatycznych, pozwalających na łatwe i szybkie gromadzenie danych o terenie a następnie automatyczne przetworzenie tych danych do postaci pozwalających na wykorzystanie ich w procesach geodezyjnych wykonywanych przy opracowaniu baz danych EGiB.

Obecnie współpracujemy z firmą TPI Sp. z o.o. oraz IWING Sp. z o.o., wspólnie realizując zadania z zakresu fotogrametrii niskiego pułapu.

Pracownik firmy GEOMIAR trzymający B.S.P. „SIRIUS” firmy TPI Sp. z o.o.

 

B.S.P. firmy IWING Sp. z o.o. (źródło IWING Sp. z o.o.)

 

Ortofotomapa cieku wodnego z widoczną chmurą punktów (źródło TPI Sp. z o.o.)


Ciekawostki

Geodeci na księżycu ?

W nawiązaniu do widoku Planety Ziemia z perspektywy Księżyca, przedstawiono kilka słów świadczących o dalekosiężności technik wykorzystywanych przez Geodezję:

W latach 1969–1973 na naszym naturalnym satelicie umieszczono pięć zwierciadeł przeznaczonych do odbijania wysyłanych z Ziemi impulsów laserowych. Dwa zawiozły tam radzieckie Łunochody, trzy – astronauci wypraw Apollo 11, 14 i 15. Największe spośród nich znajduje się w miejscu lądowania Apolla 15, położonym na południowo-wschodnim skraju Morza Deszczów (Mare Imbrium), u stóp Apeninów Księżycowych (MontesApenninus). Jest to prostokątny zestaw 300 (12 × 25) retroreflektorów o średnicy 3.8 cm, z których każdy ma trzy prostopadłe względem siebie powierzchnie lustrzane i dzięki temu odbija padające nań fotony dokładnie w kierunku ich źródła. Zwierciadła księżycowe oświetla się laserem umieszczonym równolegle do osi optycznej teleskopu. Promień lasera nie jest ciągły, lecz składa się z biegnących w jednakowych odstępach „paczek fotonów” o ustalonej grubości. Po odbiciu od Księżyca niewielka część pierwotnej liczby fotonów trafia do detektora w ognisku teleskopu. Znając dokładną częstość i przybliżony czas dotarcia fotonów z każdej paczki, można je odróżnić od niezwiązanych z eksperymentem „fotonów tła” i zarejestrować dokładny czas ich przybycia, co jest równoważne zmierzeniu odległości Ziemia–Księżyc.

Pierwotna średnia dokładność pomiaru wynosiła 15 cm, a w 2005 roku wzrosła do 2 cm (czyli do sześciu miliardowych mierzonej wartości!). Jednorazowy rekord padł podczas zaćmienia Księżyca 13 kwietnia 2000 roku, kiedy kierowanemu przez Jeana-Francois’a Mangina zespołowi z Observatoire de la Côted’Azur udało się uzyskać dokładność 1.3 mm. Od 2006 roku w Apache Point Observatory w stanie Nowy Meksyk realizuje się program mający na celu zwiększenie średniej dokładności do 1 mm. Tamtejszy laser „strzela” paczkami złożonymi z około 3 × 1017 fotonów, które układają się w cienką tarczę grubości 2 cm. Po dotarciu do Księżyca paczka ma średnicę 2 km, a po powrocie na Ziemię – 15 km. Takie jej rozmycie sprawia, że mimo dużej średnicy teleskopu (3.5 m) do detektora trafia zaledwie jeden do trzech fotonów. Jednak naukowcy z Apache Point zbliżyli się już do zaplanowanej dokładności.

Wyniki 40-letnich pomiarów pozwoliły precyzyjnie określić parametry orbity Srebrnego Globu. Dzięki temu prześledzono tor jego ruchu w ciągu ostatnich 3400 lat, co umożliwiło dokładne datowanie zaćmień opisanych w dokumentach i przekazach historycznych. Stwierdzono też m.in., że od lądowania Apolla 11 Księżyc oddalał się od Ziemi w tempie 38 mm na rok, zaś stała grawitacji Newtona zmieniła się w tym czasie co najwyżej o 10–11 swojej wartości. Odpowiednio długo powtarzane pomiary z dokładnością do 1 mm pozwolą zweryfikować hipotezy dotyczące wewnętrznej budowy Księżyca i zaobserwować subtelne efekty przewidywane przez ogólną teorię względności, a nawet stwierdzić, czy nie należy jej zastąpić przez którąś z alternatywnych teorii grawitacji. Niestety, po 40 latach ostrzeliwania księżycowych zwierciadeł przez mikrometeoryty i wysokoenergetyczne cząstki wiatru słonecznego moc odbitego sygnału zmalała prawie 15-krotnie i nadal słabnie. Jeśli w najbliższym czasie te wysłużone konstrukcje nie zostaną zastąpione nowocześniejszymi i efektywniejszymi, praca zespołu z Apache Point może pójść na marne.


Odrobina humoru geodezyjnego:

Własna technologia lokalizacji znaków podziemnych, połącze georadaru i wykrywacza metalu w postaci pracownika firmy GEOMIAR

Pracownik firmy GEOMIAR w czasie poszukiwania podcentru punktu geodezyjnego (Stańkowa 2016)

Mobilność zestawu gwarantowana przez firmę NISSAN

NISSAN Patrol (Stańkowa 2016)

Poczciwa LADA NIVA

LADA NIWA (Jarosław 2021)